שיעור אחר - כתבה

מה קורה כשההורים הופכים להיות המורים?

בממ"ד "שילה" קרית אונו זה דווקא לא נגמר כל כך רע...


בית ספר "שילה" בקריית אונו חורט על דגלו את הקהילתית ואת הסיסמה "בית חינוך כמשפחה" כאורח חיים. במסגרת זו מקיים בית הספר פעילויות ייחודיות כמו בסטיג"ל משפחתי, שבתות בבית הספר ועוד. ובמשפחה לפעמים מחליפים תפקידים... בחודש האחרון הורי בית ספר "שילה" הפכו להיות מורים בכתות ילדיהם בימי שישי. הילדים נהנו, ההורים עוד יותר.

במסגרת הפעילות המשפחתית בביה"ס יצאו ב"שילה" במבצע הנקרא "מורה אחר - ההורים מלמדים". במסגרת המיזם פתח בית הספר את שעריו בימי שישי בחודש האחרון בכל שבוע להורים מכל הכיתות להעביר שיעור לפני הכיתה בה לומד ילדם, על פי תחום העיסוק שלהם או בהתאם לתחביב אותו הם רוצים להעביר לילדים.

וכך, שבוע אחר שבוע נחשפו הילדים לנושאים מגוונים ולמורים חדשים.

בכתה א' הגיעה תמר, אחות ראשית בתל השומר, שדיברה על חשיבות ההיגיינה והניקיון וחילקה לילדים כפפות וכיסויי שיער של מנתחים. בכתה ב' הגיע יעקב, העובד בחברה להשקיית גינות, שבתו שני לומדת בכתה, ושוחח עם הילדים על תהליכי השקייה בגינות. שבוע לאחר מכן הגיע לירון, קצין משטרה, אבא של ליאור, שהעביר שיעור עם מדי שוטר, דבר שעורר התרגשות רבה אצל הילדים.

בכתה ג' הגיעה פנינה הרוקחת, אמא של נוי, ודיברה עם הילדים על תרופות ועל עבודתה כרוקחת. בסיום הפעילות שיחקו הילדים בקופסאות שונות בגדלים שונים שהביאה פנינה. אל דאגה, קופסאות ריקות... בכתה ד' הגיע אפרים, אבא של הודיה, מומחה לאווירונאוטיקה, שבנה עם הילדים מטוס קל בעזרת קופסת קוקה קולה ריקה. בכתה ה' האטרקציה היתה לא רק הילה, אמא של גיא ורם, העבודת כמטפלת בבעלי חיים, אלא בעלי החיים שהגיעו עימה ופגשו את הילדים. גם בכתה ו' נהנו הילדים מפעילויות מיוחדות כמו אפיית חלות לכבוד שבת עם גברת יפרח, אמא  של אלירן, ובשבוע לאחר מכן זכו הילדים בשיעור חופשי שהפך למסיבה, כאשר אבא של נעם, שהינו מפעיל אירועים מקצועי, העביר לילדים שיעור ספורטיבי, וסחב איתו לבית ספר מתקן של שערות סבתא לחלק לילדים...

מנהל בית הספר, דביר שפרן, שיבח את הרתמות ומעורבות ההורים, ואת הקדשת הזמן והפניית האנרגיה לשיעורים בכיתת ילדם, דבר שלדבריו השפיע לטובה בין היתר על ילדיהם האישים, שלפתע ראו את אביהם מעניק מכשרונותיו ומתחומו לכל ילדי הכתה, חבריהם.


אומנם הילדים התרגשו והמורים נהנו אך נראה שהנלהבים ביותר היו ההורים עצמם שזו להם חוויה ראשונה "במדי" מורה. כך מספר השבוע אבי, הידוע יותר בשמו רב פקד צברי, אב לספיר מכתה ג' בבית ספר "שילה" מספר, על החוויה שעבר ביום שישי האחרון כמורה: "שמחתי לקבל קריאה לא מהמוקד אלא מהמורה... ביום שישי באתי לבית הספר, הסברתי לילדם החביבים על תפקידי המשטרה, ציוד השוטר. נגעו באזיקים, שכמובן היו בעיני הילדים אחת מהאטרקציות המרכזיות... ילדי הכיתה למדו להבחין בין סוגי השוטרים השונים ותפקידיהם מדיו של השוטר ועוד. כמו כן הקרנו סרטונים קצרים בנושא זהירות בדרכים, חגורת בטיחות ועוד. לקינוח הילדים "השתלטו" על הניידת שחנתה בשטח בית הספר, הפעילו את הסירנה כרזו בכרזה, ובעיקר החכימו ונהנו. חוויה מיוחדת שלא כעל שוטר זוכה בה. אני מודה לבית הספר שזימן לי חוויה שכזו. אני נהניתי מאד. היה כיף". 


Comments